Evropský parlament pro studenty

logo dvorekeu bwV letech 2009 až 2010 jsme realizovali projekt „Evropský parlament pro studenty“. Jak název napovídá, jednalo se o projekt určený pro studenty středních škol, kteří se v rámci online simulační hry o Evropském parlamentu MééEU zabývali podobnými problémy jako poslanci Evropského parlamentu. Hra se odehrávala na našem portálu určením pro občanské vzdělávání Dvorek.eu, jehož cílem je podporovat zájem mladých lidí o věci veřejné a Evropskou unii.

 

 

ep ilustraceVirtuální poslanci našeho e-parlamentu pak mají za úkol reagovat na návrhy Evropské komise v podobě účasti v diskuzích, vytváření vlastních analýz, psaní článků na téma návrhů, účastí v hlasování a konečně mohou také podávat vlastní návrhy hlasování. Europoslanci/europoslankyně jsou za své aktivity bodováni, a to nejen za své výstupy, ale i za jejich kvalitu. Oproti minulým ročníkům, kdy účastníci upřednostňovali psaní článků, nás překvapila jejich chuť diskutovat a neméně i úroveň diskusních příspěvků. Do této doby členové našeho e-parlamentu rozhodovali o tom, zda-li zruší víza pro balkánské státy, zakáží kouření na veřejných prostranstvích ve všech státech EU,vytvoří jednotné podmínky pro rodiče po narození jejich dítěte, jestli a jak regulovat online hazardní hry.

Ti nejaktivnější hráči se pak v dubnu 2010 se svými učiteli zúčastnili na studijní cesty do Evropského parlament a jeho poradního orgán Evropský hospodářský a sociální výbor. Celkem čtyřdenní cesta byla doplněna o prohlídku starobylých belgických Brugg.

V rámci projektu vznikly i podpůrné materiály pro učitele, kteří se chtějí takové tématice věnovat během školní výuky. Pro učitele jsou připraveny podpůrné materiály - e-learningová prezentace o Evropském parlamentu, metodická příručka s důrazem na zapojení hry do výuky při realizaci průřezových témat „Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech“ a „Osobnostní a sociální výchova“. Dále se učitelé mohou zúčastnit semináře o zapojení internetu a IT do výuky společenských věd, občanské výchovy aj.

Odkazy k projektu:

www.dvorek.eu

www.ep15.eu

Publikace:

Aktivity o Evropském parlamentu

Projekt byl podpořen grantem Evropského parlamentu.

CpKP střední Čechy podpořili