Zpět

Pečovat a žít doma je normální

Titulní strana publikace Pečovat a žít doma je normální

 

Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk.“

 

Už když jsme byli malí, těšili jsme se domů. Nejdříve z mateřské školy, ze školy v přírodě, z tábora či z operace mandlí. Těšíme se i teď, když jsme starší. Dovolená je fajn, užíváme si ji, ale ke konci si říkáme, ať už jsme doma.

 

Slyším to, jako by to bylo včera: „Ať už jsem doma.“  

 

Proč by tomu mělo být jinak, když zestárneme, onemocníme, už nemůžeme? Proč by se najednou to těšení domů mělo někde vytratit? Proč by se mělo měnit věkem, úrazem, nemohoucností či velikostí vesnice, kde bydlím?

Moje babička na otázku, zda se ve svých 80 letech cítí stará, říkala: „ Nevím, uvnitř jsem to pořád já, co běhala po polích u nás doma.“  Cítila se někde uvnitř stále stejně, jen to vše kolem bylo pomalejší. I tikot hodin slyšela stejně dobře jako v mládí. Jen všichni kolem jsme věděli, že ty její náramkové hodiny tikaly tak, že byly slyšet i ve vedlejším pokoji. Také se těšila domů.

 

A kde vlastně je doma?

Tam, kde se cítíme dobře, kde máme své blízké, kam se rádi vracíme. Jan Werich říkal: „Člověk je doma tam, kde si pověsí klobouk.“ Můžeme tomu rozumět tak, že doma je tam, kde se rozhodneme být doma, kde se cítíme dobře.

Pojďme se snažit, aby každý z nás měl možnost volby, kde bude žít, kdo o něj bude pečovat či kde a jak bude umírat. Ať každý má možnost v jakékoliv situaci říct, kde se cítí doma.    

 

Tato brožura je jedna z mnohých, která se snaží upozornit na problémy, se kterými se při péči doma potýkáme, upozornit na roli komunity, nastiňuje možnosti řešení, upozorňuje na zkušenosti z praxe a předkládá konkrétní prožité situace.

Náš projekt byl realizován ve Středočeském kraji. K němu se vztahují i konkrétní popisy situací, dostupnosti služeb a návrhy. Inspirací může být ale pro kohokoliv Vás.

Publikace je dostupná zdarma po domluvě na naší adrese nebo je ke stažení na našich webových stránkách. 

 

Martina Macurová, metodička projektu

 

 

CpKP střední Čechy, text: Martina Macurová a kolektiv autorů CpKP střední Čechy, grafická úprava a ilustrace: Táňa Niklová Kynclová a Jiří Šimon, 

tisk: PRINCO International, spol. s.r.o., počet výtisků: 300 ks, vydání první, Praha 2015, ISBN: 978-80-87809-29-7

License: Souhlas s využitím dokumentu dle licence

Další aktivity