29.09.05
Zajištění financování projektů NNO a dalších kapitálově slabých žadatelů
I když budou po r. 2006 pro využití strukturálních fondů EU existovat kvalitní projekty – např. v rozvoji podnikání, vzdělávání, sociální integraci, oživení obcí – často se nebudou moci využít kvůli nedostatku finančních prostředků na straně žadatelů a platného principu dodatečného financování ze zdrojů EU.
Kapitálově slabí žadatelé, zejména malé obce, malé podniky a neziskové organizace, však budou sotva moci financovat celý projekt, neboť mají nedostatek vlastních prostředků a komerční úvěry jsou pro ně drahé nebo nedostupné. Dosavadní úprava zálohového financování ze strany MF a MPSV v projektech s účastí Evropského sociálního fondu je pouze částečným řešením a navíc by měla být v předstihu potvrzena v základních programových dokumentech.
Členský stát EU může podle své úvahy zajistit plné předfinancování (průběžné či zálohové financování) a tím umožnit, aby kvalitní a řádně schválené projekty byly financovány z prostředků státního rozpočtu nebo zvýhodněnými bankovními úvary. Podobná opatření mohou učinit samosprávné kraje.
Navrhuje se uskutečnit některá z opatření:
- Vytvořit „fond malých projektů“, z kterého bude ČR zálohovat nebo v určitých případech i spolufinancovat řádně přijaté projekty kapitálově slabých žadatelů.
- Zajistit, aby Českomoravská záruční a rozvojová banka, resp. soukromé banky na základě rámcové smlouvy poskytovaly kapitálově slabým žadatelům zvýhodněné úvěry. Úroky z úvěrů bude hradit MF. Ručení za úvěry poskytne rovněž stát na základě vlastního rozhodnutí, jímž projekty vybral, schválil a s příjemci uzavřel smlouvu o spolufinancování. Jde o obdobu „fondu půjček“ s velmi nízkým úročením, popř. s odpuštěním úroků.
- I při respektování zásady, že prostředky EU nemohou být čerpány předem, může být příjemcem čerpán alespoň tuzemský podíl, tzn. prostředky státního rozpočtu a rozpočtu krajů.
- Příslušný orgán veřejné správy by zálohově financoval jím schválený projekt až do výše příspěvku z veřejných zdrojů okamžitě poté, co příjemce prokazatelně vynaloží „svůj“ podíl, tj. vlastní prostředky žadatele. (U malých podniků to bývá minim. 46–50 %, u ostatních 0 – 25 %).
- Podobná opatření doporučit samosprávným krajům.
Z podnětů zpracoval: O. Čepelka, Asociace NNO v ČR
Stáhnout, Word , 34 kB